منشور اخلاقى تربیتی شركت كنندگان در راهپمائی ارﺑﻌﻴﻦ حسینی

همواره شعائر دین با افراط یا تفریط، تند روی یا کوتاهی، آسیب دیده و به انحراف کشیده شده است، همواره واقعه غدیر، واقعه مباهله، عید سعید فطر، عید سعید قربان، مراسم با شکوه حج، عزاداری سید و سالار شهیدان، اربعین حسینی و یا نماز جماعت یا نماز جمعه، و … و با عدم رعایت آداب و شرائط آسیب دیده است. در طول تاریخ همواره افرادی بوده‌اند كه خواسته یا ناخواسته با كوتاهی یا تندروی‌ها یا با روشن‌فكری یا تحجر جاهلانه؛ زمینه سوء استفاده بدخواهان را باز کرده و بهانه به دست دشمن داده و راه را برای اجرای نقشه‌های آنان باز كرده‌اند.

زائر اربعین حسینى برای این که حرکت عظیم و با شکوه راهپیمائی ارﺑﻌﻴﻦ حسینی از هرگونه آفت و آسیب حفظ شود آداب و شرائط، حدود و ثغور راهپیمائی را به شدت رعایت کرده و بر ﺷﻜﻮه و عظیم آن می‌افزاید.

منشور اخلاقى یا آداب و شرائط

 1. تحقق اهداف و فلسفه قیام امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام

زائر اربعین حسینى در طول راهپیمائی عظیم و با شکوه اربعین به اهداف و فلسفه قیام سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین عَلَیهِ‌السَّلام توجه داشته و با رفتار، کردار و گفتار شایسته؛ نهایت تلاش خود را برای تحقق آن اهداف بکار می‌گیرد.

 

 1. حفظ شکوه و عظمت راهپیمائی

زائر اربعین حسینى با انجام اعمال مستند و مأثور، رعایت دقیق و صحیح احکام، آداب سفر، آداب زیارت، رعایت شأن زائر، رعایت منزلت ایرانی؛ جایگاه راهپیمائی اربعین که متعلق به جهان اسلام است را حفظ می‌کند و بر شکوه و عظمت آن می افزاید و با پرهیز از رفتارهای بدعت‌آمیز، اعمال بدون سند، حرکات‌های افراطی و تفریطی، رفتارهای خرافی، دون‌شأن، ﺗﻔﺮﻗﻪ‌آمیز، اختلاف‌اﻓﻜﻨﺎنه و تعصب‌های ﻗﻮﻣﻲ؛ از وهن شیعه، بهانه دادن به دست دشمن و سوء استفاده بدخواهان جلوگیری می‌کند و راهپیمائی اربعین که متعلق به جهان اسلام است را از هرگونه آسیب حفظ می‌نماید.

 

 1. حفظ شأن و منزلت

زائر اربعین حسینى در تعامل با زائران بزرگوار به‏ ویژه زائران غیرایرانى؛ در گفتار، رفتار و برخورد؛ شایسته، وزین و اخلاقی عمل کرده و از هر نوع رفتار خلاف شأن، خلاف ادب و خلاف اخلاق به شدت پرهیز می‌نماید و بر ارزش خود، ارزش اربعین و ارزش راهی که انتخاب کرده است می‌افزاید.

 

 1. توجه به واجبات

زائر اربعین حسینى با اهتمام به واجبات؛ شور حسینی را به شعور حسینی تبدیل می‌کند و از هر عملی که به واجبات بی‌توجهی شود یا ضربه بزند یا سبب ترویج مکروحات شود یا مقدمه ارتکاب حرام گردد؛ به شدت پرهیز می‌نماید. توجه بیش از حد به مستحبات و بی‌توجهی به واجبات یکی از آسیب‌های رائج این گونه مراسمات است.

 

 1. برادری و اخوت

زائر اربعین حسینى با توجه به آیه إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم ملاک برتری را تقوا دانسته و تفاوت‌های نژادی و ملیتی را نادیده گرفته و با رفتار شایسته فرهنگ برادری و اخوت اسلامی که ضروری‌ترین موضوع جهان اسلام است را بین ملت عراق و دیگر ملت‌ها گسترش می‌دهد.

 

 1. غنیمت شمردن فرصت اربعین

زائر اربعین حسینى با ارتباط معنوى با خالق هستی و توسل به اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام؛ تمام توجه خود را در تقویت باورهاى دینى و بهره‌ بردارى حداكثرى از ﻣﺮاﺳﻢ معنوی ارﺑﻌﻴﻦ و استفاده كامل از این فرصت به وجود آمده بکار می‌کیرد و از هرگونه فعالیت منافى معنویت از قبیل شب نشینى و گعده‏‌های بی‌محتوا پرهیز ‏می كند.

 1. سعه صدر

زائر اربعین حسینى با درك درست شرایط، سنگینی موضوع، پیچیدگی کار، حساست موقعیت و عظمت راهپیمائی با شکوه اربعین با سعه صدر و بردبارى، در طول سفر سختی‌ها و كمبودها تحمل کرده و از بى‌تابى و گلایه پرهیزد می‌نماید.

 

 1. سپاس‌گزاری

زائر اربعین حسینى با نادیده گرفتن كمبودها و نواقض از همه كسانى‏ كه به‏ نحوى به زائران سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین عَلَیهِ‌السَّلام خالصانه و عاشقانه خدمت مى‌كنند، سپاس‌گزاری کرده و از همه خدمت‌گزاران قدردانی می‌نماید.

 

 1. ایثار و فداکاری

زائر اربعین حسینى با تأسى به سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین عَلَیهِ‌السَّلام و یاران با وفایش؛ با مقدم داشتن دیگران در صف‏‌هاى نماز جماعت، در صف‏‌هاى توزیع غذا، در سوار شدن بر وسایل نقلیه و در انتخاب مكان‌هاى عبادت، زیارت، استراحت؛ جلوه‌هاى ایثار و فداکاری را به نمایش مى‌گذارد.

 

 1. اظهار محبت و علاقه

زائر اربعین حسینى علاقه و محبت خود را نسبت به ملت عراق اظهار داشته و با تألیف قلوب به این حرکت ارزشی؛ معنا و مفهوم والا می‌بخشد و از هرگونه بی‌حرمتی به ملت عراق و از هرگونه حرکت نسنجیده و گفتار رنجش آور مانند عنوان «جنگ عراق و ایران» بجای عنوان «جنگی که صدام ملعون بر دو ملت تحمیل کرد» که به صمیمیت بین دو ملت ضربه می‌زند و به شکوه و عظمت راهپیمائی اربعین آسیب می‌رساند پرهیز می‌نماید.

 

 1. عشق به خدمت

زائر اربعین حسینى با خدمت به زائران و کمک و یاری نیازمندان؛ عشق و علاقه خود را به سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین عَلَیهِ‌السَّلام نشان می‌دهد و بر شور راهپیمائی می‌افزاید.

 

 1. احترام به آداب و ردوم مردم عراق

زائر اربعین حسینى با توجه به تفاوت‌های فرهنگی ملت ایران و عراق، به آداب و رسوم ملت عراق احترام گذاشته و از تحمیل آداب و رسوم خود بر میزبان پرهیز می کند.

 

 1. پرهیز از اسراف و زیاده‏ روى در خوردنى‏ ها و آشامیدنى‏ ها

زائر اربعین حسینى ایثار و مهمان‏ نوازى سخاوتمندانه مردم عراق كه با انواع خوردنى‌ها و آشامیدنى‏ها با اشتیاق و گاه با اصرار و التماس از زائران اربعین پذیرایى مى‌كنند را با استفاده مناسب از امکانات، پاسخ داده و از هر نوع اسراف پرهیز می‌نماید.

 

 1. رعایت بهداشت و نظافت فردى، اجتماعی و محیطی

زائر اربعین حسینى بر اساس آموزه‌های دینی، بهداشت فردى و اجتماعی، محیطی و پیرامونی را رعایت کرده و دیکران را نیز به رعایت آن سفارش می‌کند و با توجه به کثرت جمعیت و محدودیت خدمات بهداشتى؛ از هرگونه اقدامى كه موجب آلودگى محیط پیرامون شود پرهیز می‌کند.

 

 1. رعایت قانون

زائر اربعین حسینى به قانون احترام گذاشته و رعایت قانون و توصیه‌های ایمنی و امنیتی را بر خود لازم دانسته و خود و دیگران را از دردسرهای ناخواسته حفظ می‌کند.

حسن صفرزاده تهرانی

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.