حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

مناسبت: میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها اول ذیقعده مصادف با 22 خرداد / حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دختر امام موسی کاظم، خواهر امام رضا و عمه ائمه اطهار، عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام که روشنى چشم اهل قم و ملت شریف ایران و همه مسلمانان جهان، خاصه جهان تشیع است؛ تالی‌تلو معصوم و یکی از فواطم خاندان اهل بیت عصمت و طهارت عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام و یکی از شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام به حساب می‌آید.

حضرت فاطمه معصومه از مرتبه علمی، جایگاه معنوی، طهارت نفس برخوردار است و کرامات بی‌شمار دارد. اوج عظمت علمی و مقام والای معنوی آن بزرگوار از چند منظر نمایان است.

 1. احادیثی که در باره آن بزرگوار است
 2. احادیثی که منسوب به آن بزرگوار است
 3. مقام علمی و معرفتی آن بزرگوار
 4. هجرت تمدن ساز آن بزرگوار
 5. اصرار آن بزرگوار به انتقال به قم در حال بیماری

زیارت‌نامه‌ مأثور آن بزرگوار


هجرت حضرت فاطمه معصومه به قم / تأکید و اصرار حضرت فاطمه معصومه در انتقال به شهر مقدس قم پس از بیماری، حکایت از از درایت آن بزرگوار و الهام الهی دارد چرا که بناست با وجود نازنین آن بزرگوار؛ شهر مقدس قم در جغرافیای جهان اسلام و در تمدن جهان تشیع، نقش آفرین کند و به پایگاه‌ تشیع و مرکز نشر معارف دین و مرکز حوزه‌های علمیه جهان اسلام تبدیل شود و از همه مهمتر خاستگاه انقلاب و قيام مردم مسلمان ایران بر عليه حکومت 2500 ساله ستم‌شاهی قرار گیرد.


شخصیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

 

حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دختر امام موسی کاظم، خواهر امام رضا و عمه ائمه اطهار، عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام که روشنى چشم اهل قم و ملت شریف ایران و همه مسلمانان جهان، خاصه جهان تشیع است؛ تالی‌تلو معصوم و یکی از فواطم خاندان اهل بیت عصمت و طهارت عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام و یکی از شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام به حساب می‌آید.

 

حضرت فاطمه معصومه از مرتبه علمی، جایگاه معنوی، طهارت نفس برخوردار است و کرامات بی‌شمار دارد. اوج عظمت علمی و مقام والای معنوی آن بزرگوار از چند منظر نمایان است.

 

 1. احادیثی که در باره آن بزرگوار است
 2. احادیثی که منسوب به آن بزرگوار است
 3. مقام علمی و معرفتی آن بزرگوار
 4. هجرت تمدن ساز آن بزرگوار
 5. اصرار آن بزرگوار به انتقال به قم در حال بیماری
 6. زیارت‌نامه‌ مأثور آن بزرگوار

 

 1. احادیث در باره مقام و منزلت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

در باره مقام و منزل حضرت فاطمه معصومه روایت‌های بسیار نقل شده است. در این نوشتار به دو روایت اشاره می‌شود.

 

در روایت آمده است که عده‌ای از قم به دیدار امام صادق عليه‌السلام مشرف شدند و خود را معرفی کردند و آن بزرگوار به ایشان ‌فرمود: إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ وَ إِنَّ لِلرَّسُولِ حَرَماً وَ هُوَ اَلْمَدِينَةُ وَ إِنَّ لِأَمِيرِالْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ اَلْكُوفَةُ وَ إِنَّ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ بَلْدَةُ قُمَّ وَ سَتُدْفَنُ فِيهَا اِمْرَأَةٌ مِنْ أَوْلاَدِي تُسَمَّى فَاطِمَةَ فَمَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ اَلْجَنَّةُ؛ فرمود: خدا را حرمى است و آن مكه است، و رسول خدا را حرمي است و آن مدينه است و اميرالمؤمنين را حرمى است و آن كوفه است، و ما را هم حرمى است و آن  شهر قم است، به زودی در شهر قم بانوئی از فرزندانم بخاك سپرده می‌شود بنام فاطمه هر کس او را زيارت كند بهشت برای او واجب می‌شود.

 

بشارت امام صادق به وجود با برکت حضرت فاطمه معصومه ، قبل از تولد پدر گرامیش، حضرت امام موسی کاظم علیه‌السلام؛ حکایت از مقام و منزلت آن بزرگوار و نقش بی‌بدیل ایشان در تمدن جهان اسلام و جهان تشیع دارد.

 

وجود مقدس و نازنین حضرت فاطمه معصومه به گونه‌ای است که هم رتبه و جایگاه شهر قم را منحصر به فرد کرده است، هم شهر مقدس قم را برتری بخشیده است، هم به شهر قم تقدّس داده است، هم شهر مقدس قم را حرم اهل بیت کرده است و هم زیارت کنندگانش را شایستگی ورود به بهشت عطا کرده است.

 

در روایت دیگر حضرت امام رضا عليه‌السلام در باره جایگاه زائر حضرت فاطمه معصومه می‌فرماید: مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنى؛ هر كس فاطمه معصومه‏‌ را در قم زيارت كند مثل آن است كه مرا زيارت كرده است. حضرت امام رضا آن بزرگوار را به منزله‏ امام معصوم و زیارتش را به منزله‏ زیارت امام معصوم قرار داده است.

 

 1. احادیث منسوب به حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

از حضرت فاطمه معصومه روایات بسیاری نقل شده که عمده آن در حقانيت ولايت و امامت حضرت على علیه السلام است. یکی از آن روایات به روایت فواطم مشهور شده است. آن بزرگوار از فاطمه دختر امام صادق علیه السلام و آن بزرگوار از فاطمه دختر امام باقر علیه السلام و آن بزرگوار از فاطمه دختر امام سجاد علیه السلام و آن بزرگوار از فاطمه دختر امام حسین علیه السلام و آن بزرگوار از زینب دختر امیرالمؤمنین علیه السلام و آن بزرگوار از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نقل می‌کند که فرمود: قَالَ رَسُولُ اللّه صَلَّى اللّه عَلَيْه وَ آلِه وَ سَلَّم: ألا مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ آل ِمُحَمَّد ماتَ شَهِيداً؛ همانا هر که با محبت آل محمد بمیرد شهید از دنیا رفته است.

روایت حضرت فاطمه معصومه دو حقیقت را در بر دارد: اول مقام و منزلت محبت اهل بیت عصمت و طهارت و دوم این که محبت اهل بیت عصمت و طهارت سختی‌هائی دارد که هر کس از این موهبت الهی برخوردار باشد و بر آن بمیرد، شهید به حساب می‌آید.

 

 1. مقام علمی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

نقل است روزی عده‌ای از شیعیان وارد مدینه شدند و می‌خواستند به محضر امام موسی کاظم عليه‌السلام برسند و پرسش‌هایی از آن بزرگوار داشته باشند، وقتی آنان به در منزل حضرت رسیدند، دیدند حضرت به سفر رفته است و به ناچار پرسش‌های خود را تحویل حضرت فاطمه معصومه دادند و آن بانو بزرکوار پاسخ آن پرسش‌ها را نوشت و به آنان تسلیم نمود، آنان همین که از مدینه خارج شدند، در بیرون شهر امام موسی کاظم را ملاقات کردند و جریان را برای حضرت تعریف کردند و هنگامی که حضرت پرسش‌های آنان و پاسخ‌های حضرت فاطمه معصومه را مشاهده کرد و درستی پاسخ‌ها را ملاحظه کردند، سه بار فرمود: فِداها اَبوها، فِداها اَبوها، فِداها اَبوها؛ پدرش به فدایش باد.

 

 1. هجرت تمدن ساز حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

هجرت حضرت فاطمه معصومه برای دیدار برادر؛ حکایت از بصیرت آن بانوی بزرگوار دارد چرا که آن بزرگوار هم در برابر امام زمان خود احساس مسئولیت می‌کند و هم در قبال توطئه حکومت بی‌تفاوت نبود و هم با هجرتش یک تمدن بزرگ اسلامی را پایه ریزی کرد.

 

 1. اصرار حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به انتقال به قم در حال بیماری

تأکید و اصرار حضرت فاطمه معصومه در انتقال به شهر مقدس قم پس از بیماری، حکایت از برخورداری آن بزرگوار از درایت و الهام الهی دارد و این نیست جز این که به برکت وجود نازنین آن بزرگوار؛ بناست شهر مقدس قم در جغرافیای جهان اسلام و در تمدن جهان تشیع، نقش آفرین کند و به پایگاه‌ تشیع و مرکز نشر معارف دین و مرکز حوزه‌های علمیه جهان اسلام تبدیل شود و از همه مهمتر خاستگاه انقلاب و قيام مردم مسلمان ایران بر عليه حکومت 2500 ساله ستم‌شاهی قرار گیرد.

 

 1. زیارتنامه‌ مأثور حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

حضرت فاطمه معصومه پس از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ تنها بانوى بزرگوارى است كه زيارت مأثور دارد. بانوان برجسته‏اى مانند آمنه بنت وهب، فاطمه بنت اسد، خديجه بنت خويلد، فاطمه‏ ام‏البنين، زينب كبرى، حكيمه خاتون و نرجس خاتون كه هرکدام از شخصیت جهان اسلام به حساب می‌آیند و دارای مقام و منزلت بی‌نظیری دارند؛ هيچ‏كدام زيارت مأثور از سوى معصومان ندارند و اين بيانگر اوج عظمت و مقام والاى اين بانوى گرانقدر اسلام است، خاصه آن‌جائی که در زیارتنامه برای حضرت فاطمه معصومه در نزد خداوند تبارک و تعالی شأن و منزلت قائل شده است و از آن بزرگوار به دلیل شأن و منزلت در نزد خداوند درخواست شفاعت کرده است: یَا فَاطِمَةُ اشْفَعِی‏ لِی فِی الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَکِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْنِ؛ ای فاطمه مرا در ورود به بهشت شفاعت کن؛ چرا که در پیشگاه خداوند دارای مقامات و درجات بسیار ارجمندی هستی.

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.