امتیازات و ویژگی‌های بسیج

نهاد مقدس بسیج، دارای امتیازها و ویژ‌گی‌های منحصر بفردی است که آن را سرامد همه تشکل‌های مردم‌نهاد قرار داده است. امتیازها و ویژگی‌هایی که به عنوان سرمایه‌های بی‌بدیل این نهاد مقدس به حساب می‌آید و سبب عظمت، اثرگذاری و خلق حماسه‌های ماندگار شده و این نهاد مقدس را در تمامی عرصه‌ها معجزه آفرین کرده و موفقیت‌های و پیروزی‌های بزرگی نصیب انقلاب اسلامی نموده است. بر این اساس مبتکر نهاد مقدس بسیج حضرت امام خمینی می‌فرماید:

“اگر بر كشورى نواى دلنشین تفكر بسیجى طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد شد”

 

امتیازات و ویژگی‌هائی نهاد مقدس بسیج

  1. آئین و مكتب: آئین و مکتب نهاد مقدس بسیج، زنده‌ترین، جامع‌ترین و جاودانه‌ترین آئین و مکتب دنیا و نجات‌دهنده بشریت یعنی دین مبین اسلام است.
  2. هدف: هدف بسیج، بسیار مقدس و در تراز اهداف نجات بخش انبیا است. وَلَقَد بَعَثنا فی كُلِّ أُمَّةٍ رَسولًا أَنِ اعبُدُوا اللَّهَ وَاجتَنِبُوا الطّاغوتَ. حضرت امام خمینی در این زمینه می‌فرمایند: ما باید در جنگ اعتقادی‌مان، بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان براه اندازیم. به یاری خدا بسیجیان جهان اسلام، خواب راحت را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگان آن‌ها سلب خواهند کرد. ما در صدد خشكاندن ریشه های فاسد صهیونیزم، سرمایه داری و كمونیزم در جهان هستیم. ما تصمیم داریم پرچم لا اله الا الله را بر قلل رفیع كرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم.
  3. رهبری: رهبری نهاد مقدس بسیج، فقیه و مجتهد عادل است و به اعتراف دوست و دشمن جامع شرائط رهبری، آن‌هم در نصابی منحصر به فرد و دست نیافتنی است.
  4. اعضا: اعضای نهاد مقدس بسیج را تمام مجاهدان عالم از اولین تا آخرین امضا کرده‌اند، بسیج نام همه‌ی انسان‌های مومن، متقی، انقلابی و مجاهد را در کارنامه خود دارد و می‌رود تا تشکیلاتش را جهانی کند. در این زمینه حضرت امام خمینی می‌فرمایند: “بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند”
  5. گستره: گستره و محدوده جغرافیائی نهاد مقدس بسیج، تمام کشورها، تمام ملل و تمام اقوام را دربر بگیرد و گستره و محدوده زمانی آن‌هم به زمان خاصی محدود نیست. بر همین اساس می‌بینیم در لبنان با نام حزب الله، درعراق با نام الحشد الشعبى، در سوریه با نام قوات الدفاع الوطنى و در یمن با نام انصارالله ظهور و بروز پیدا کرده است.
  6. مأموریت: دامنه و سطح مأموریت نهاد مقدس بسیج حضور در تمامی صحنه‏های انقلاب اسلامی است از مسائل اجتماعی و فرهنگی گرفته تا سیاسی و نظامی، از مسائل اقتصادی و معیشتی گرفته تا کمک به مردم هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه. در حقیقت نقش نهاد مقدس بسیج برای تحکیم استقلال، امنیت و عزت ایران اسلامی است.
  7. بصیرت: نهاد مقدس بسیج از بالاترین سطح آگاهی و بصیرت نسبت به هدف، نسبت به وظیفه، نسبت به راه، نسبت به نقشه دشمن و نسبت به مأموریت برخوردار است. در حقیقت شور بسیج با شعور همراه است.
  8. انگیزه: انگیزه بسیجیان انگیزه پستِ مادی و دنیائی نسیت، برای دست‌یابی به پست و مقام نیست، برای رسیدن به مال و منال نیست، بلکه انگیزه بسیجیان بالاترین انگیزه‌ها است، ارزشی، معنوی و خدائی است.
  9. مردمی: نهاد مقدس بسیج مردمی‌ترین تشکیلات مردم‌نهاد تاریخ بشر است. مردمی بودن یعنی با توده‌ی و عامّه‌ی مردم بودن، به نفع عامّه‌ی مردم کار کردن، خدمتکار مردم بودن، درد مردم را داشتن.
  10. آمادگی: بسیجیان آماده‌ترین‌ها هستند، برای انجام مأموریت و حضور به موقع در صحنه‌های انقلاب، سر از پا نمی‌شناسند.

 

 

 

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.