مبارزه سیاسی فاطمه زهرا

آن چه فاطمه زهرا سَلامُ‌الله‌عَلَیْها را به یک مبارزه حادّ سیاسی واداشت؛ ضرورت پیوستگی حكومت نبوی به حكومت علوی و نقش این پیوستگی در جامعه اسلامی است که مایه سعادت آن جامعه می‌شود و از متلاشی شدن و نابود شدن نجات پیدا می‌کند.


مقدمه

همان حکمت و فلسفه‌ای که رسالت را ضروری و ارسال رسل را لازم کرده است؛ پیوستگی ولایت به رسالت را برای سعادت جامعه اسلامی، لازم و ضروری می‌داند. سعادت جامعه اسلامی در گرو پیوستگی ولایت نبوی به ولایت علوی است. جامعه اسلامی هنگامی سعادتمند است که حکومت نبوی به حکومت علوی ختم شود و امامت مکمل رسالت گردد. پیوستگی این دو آن قدر اهمیت دارد که سبب قوام نبوت و تحقق اهداف رسالت می‌شود. قرآن کریم در باره نصب امامت می‌فرماید:

يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ

 

بر اساس این آیه شریفه، هنگامی که ولایت و حکومت نبوی به ولایت و حکومت علوی ختم شود واین دو ولایت و حکومت به هم متصل شوند، هم رسالت کامل می‌شود، هم رسالت قوام پیدا می‌کند، هم نعمت تمام می‌شود، هم از هدر رفتن زحمات رسالت جلوگیری می‌شود هم سعادت دنیا و آخرت جامعه اسلامی تأمین می‌گردد و هم خداوند راضی می‌شود همان‎‌گونه که قرآن کریم می‌فرماید:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإسْلامَ دِينًا

 

پیوستگی ولایت علوی به ولایت نبوی نه‌تنها رسالت را کامل می‌کند، بلکه از آن بالاتر، کفر و طاغوت را از ضربه زدن به دین مبین اسلام، نااُمید می‌سازد، قرآن کریم می‌فرماید:

الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ

 

اگر ولایت و حکومت نبوی به ولایت و حکومت علوی ختم نشود؛ نه‌تنها رسالت ناقص و ناتمام است، بلکه اصلاً رسالتی در کار نخواهد بود.

وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ

 

آن چه فاطمه زهرا سَلامُ‌الله‌عَلَیْها را به یک مبارزه حادّ سیاسی واداشت؛ ضرورت پیوستگی حكومت نبوی به حكومت علوی و نقش این پیوستگی در جامعه اسلامی است که مایه سعادت آن جامعه می‌شود و از متلاشی شدن و نابود شدن نجات پیدا می‌کند، همان حقیقتی که خود آن بزرگوار در خطبه فدكیه بیان می‌فرماید:

فَجَعَلَ اَللَّهُ… طَاعَتَنَا نِظَاماً لِلْمِلَّةِ، وَ إِمَامَتَنَا أَمَاناً مِنَ اَلْفُرْقَةِ

 

زهرای اطهر برای حفظ پیوستگی این دو و حفظ جامعه اسلامی از خطر جدایی از ولایت علوی؛ به دفاع تمام عیار از امام علی عَلَيْهِ‌الْسَّلام قیام کرد و تمام زحمات آن را به جان خرید، همان‌گونه که همه ائمه اطهار عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام برای تحقق آن تلاش کردند، مبارزه کردند، به زندان می‌اُفتادند، مسموم ‌شدند و سرانجام به شهادت ‌رسیدند.

 

همه مبارزه زهرای اطهر و ائمه اطهار برای این بود که سعادت جامعه اسلامی خدشه‌دار نشود، جامعه اسلامی متلاشی نشود و قوم هفتاد و دو ملت به وجود نیاید، ولی متأسفانه سکوت خواص اهل حق و دنیا پرستی دیگران، زحمات اهل‌بیت عصمت و طهارت را هدر داد و در نتیجه جامعه ارباً ارباً شد و شد آن‌چه نباید می‌شد.

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.