انقلاب اسلامی در راستای حرکت انبیاء

انقلاب اسلامی در راستای نهضت انبیاء شروع شد “أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ” و برای تحقق مأموریت انبیاء به پیروزی رسید و آن چه حضرت امام خمینی، پیامبرگونه انجام داد در حقیقت از جنس حرکت انبیاء، از جنس حرکت پیامبر گرامی اسلام و از جنس حرکت امام حسین بود.


انقلاب اسلامی در راستای نهضت انبیاء شروع شد و برای تحقق مأموریت انبیاء به پیروزی رسید. آن چه امام خمینی، پیامبرگونه انجام داد در حقیقت از جنس حرکت انبیاء و پاسخ به دعوت انبیاء بود.

 

اساس دعوت انبیاء بر خداپرستی و مبارزه با کفر، شرک و نفاق بوده و اوج آن مبارزه با طاغوت است. خداوند در رابطه با مأموریت انبیاء در قرآن کریم می‌فرماید:

وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کلِّ أُمَّةٍ رَسُولا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ

ما برای هر امتی رسولی فرستادیم تا خداپرستی را ترویج کند و همگان را از پیرویِ طاغوت بازدارد.

 

مبارزه با طاغوت در اولین و والاترین شعار دین؛ بر توحید مقدم افتاده است و اعتقاد به آن مایه سعادت و رستگاری به حساب می‌آید:

قُولُوا: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، تُفْلِحُوا

 

بر اساس فرمان أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ بود که نوح، صالح، هود، یونس، داوود و سلیمان علیهم السلام مبعوث شدند و مردم را به خدا پرستی و مبارزه با طواغیت زمان دعوت کردند.

بر اساس فرمان أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ بود که حضرت ابراهیم با بت پرستی مبارزه کرد، بت‌ها را شکست و در مقابل نمرود ایستاد و با او محاجه کرد

بر اساس فرمان أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ بود که حضرت موسی به سوی فرعون رفت، فرعون را به خداپرستی دعوت کرد، پنجه در پنجه ساحران قرار داد و سرانجام خداپرستان را از دست فرعون نجات داد.

بر اساس فرمان أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ بود که پیامبر گرامی اسلام در مکه مبعوث شد، همه را به توحید دعوت نمود، با شرک و بت پرستی مبارزه کرد، در برابر توطئه مشرکین به مدینه هجرت کرد، در جنگ بدر، احد، خندق و خیبر با کفار قریش و یهود مبارزه کرد و سرانجام با فتح مکه، بت‌های کعبه را شکست و خانه خدا را از بت پاک کرد و مکه را برای خداپرستی آماده ساخت.

بر اساس فرمان أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ بود که حضرت علی در مقابل اصحاب جمل ایستاد، با معاویه در صفین مقابله کرد و خوارج را به قتل رساند.

امام حسن مجتبی در مقابل معاویه ایستاد و امام حسین قیام کرد و جان خود و یارانش را تقدیم مجد و عظمت اسلام کردند.

ائمه اطهار عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام هم بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، یکی پس از دیگری در برابر خلفای جور ایستادند و به زندان افتادند و به شهادت رسیدند.

 

علمای دین هم بر اساس فرمان أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ و به پیروی از پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام، در مقابل طواغیت زمان خود ایستادند و مردم را به مبارزه دعوت کردند.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، مبارز خستگی ناپذیر با استعمار و اسباب عقب ماندگی جامعه اسلامی، سید جمال الدین اسدآبادی، جهان اسلام را به خیزش علمی و پایداری در برابر استعمار غرب فرا خواندن و با سفرهای پی‌در‌پی، سخنرانی، ارائه مقالات، انتشار روزنامه، برگزاری نشست‌های علمی و تربیتی و ارتباط با علما و مراجع، مجد و عظمت اسلام را دنبال کرد. بی تردید هرکس که با واژه استعمار ستیزی کوچکترین آشنائی داشته باشد با نام سید جمال آشنا است.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، آیت الله حاج سید محمد حسن حسینی معروف به میرزای شیرازی، به عنوان پیشوای مسلمین جهان در مقابل دشمنان، خاصه انگلیس ایستاد و بخاطر دفاع از کیان اسلام و مسلمین فتوای تحریم تنباکو را صادر نمود: “بسم الله الرحمن الرحیم. الیوم استعمال تنباکو و توتون بای نحو کان، در حکم محاربه با امام زمان صلوات الله و سلامه علیه است”.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، صاحب کتاب ارزشمند عروة الوثقی آیة ‌الله حاج سید محمد کاظم یزدی، در دفاع از کیان اسلام و مسلمین بر علیه اشغال کشورهای اسلامی خاصه عراق و ایران در جنگ جهانی اول، فتوای جهاد داد: “بسم الله الرحمن الرحیم، بر عموم مسلمین واجب است از بذل جان و مال در راه اخراج قوای روس و انگلیس از ایران، هیچ فروگذار نکنند” و در این راه فرزند بزرگوارش حضرت آیت‌اللّه حاج سید محمد طباطبائی یزدی در حمله سختی که به قوای انگلیس شد به شهادت رسید.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، پیشوای مسلمین و رهبری انقلاب عراق آیة الله حاج میرزا محمد تقی شیرازی، میرزای دوم، پس از جنگ جهانی اول بر علیه استعمار انگلیس قیام کرد و از آن‌جایی که استعمار انگلیس با معرفی نماینده دولت بریتانیا به عنوان رئیس حکومت عراق، می‌خواست عراق را مستعمره خود کند؛ با فتوای: ان المسلم لا یجوز له ان یختار غیر المسلم حاکما، حکومت غیر مسلمان به مسلمانان حرام است؛ لرزه بر ارکان حکومت استعماری انگلیس افکند و با فتوای جهاد فصل جدیدی در مبارزات مسلمانان بر علیه استعمار و اجانب گشود. آن بزرگوار با فتوای جهاد اعلام کرد: “بـر مردم عراق استیفای حقوق خود واجب است، در خلال اقدامات خود، صلح و امنیت را در نظر داشـتـه بـاشـنـد، اما در صورتی که دولت انگلیس از پذیرفتن پیشنهادهای آنان سرباز زند، مردم می توانند از سلاح استفاده کنند و با دشمن خود بجنگند”.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، حضرت آیت‌الله حاج سید ابوالقاسم کاشانی در جنگ جهانی اول و دوم، در مبارزه با رژیم غاصب اسرائیل، در نهضت مشروطه و در مبارزه با استعمار و استبداد پهلوی به عنوان خط شکن نبرد علمای شیعه بود و در این راه بارها به زندان افتاد و تبعید گردید و سرانجام با تلاش و فداکاری این عالم بزرگوار آرزوی دیرینه ملت ستمدیده ایران، به ثمر نشست و صنعت نفت ملی شد و دکتر مصدق به نخست وزیری رسید.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، حضرت آیت‌الله سید حسن مدرس با شعار سیاست ما عین دیانت ماست به میدان آمد و با نطق‌های کوبنده و آتشین با استعمار انگلیس و روس و استبداد شاهنشاهی مبارزه کرد و در نهایت جان شریف خود را بر سر این راه نهاد و به دست عوامل رضا شاه به شهادت رسید. حضرت امام به شدت تحت تاثیر شخصیت مدرس قرار داشت و بر زنده نگه داشتن نام و یاد بزرگوار تأکید فراوان داشت.

 

بر اساس أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، مرجع عالیقدر جهان اسلام حضرت امام خمینی با بانگ بلند اعلام کرد که “اگر بندبند استخوان­هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر مارا زنده زنده در شعله­های آتش بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی­مان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت برند، هرگز امان­نامه­ی کفر و شرک را امضا نخواهیم کرد”، “ما در صدد خشکانیدن ریشه­های فاسد صهیونیزم، سرمایه­داری در جهان هستیم”، “تا شرک و کفر هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم”، “ما تصمیم داریم پرچم «لا اله الا الله» را بر قله های رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم”.

آن بزرگوار به آرزوی دیرین هزاران پیامبر جامه عمل پوشاند. کاری که آن بزرگوار بدان همت نمود سرآمد همه حرکت های اصلاحی در طول تاریخ بشریت بود. آن بزرگوار با درک صحیح از اسلام به عنوان یک حقیقت و هدف، نه مصلحت و وسیله، مردم را به حرکت درآورد و بر اساس آیه أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ، با کفر و شرک و استبداد مبارزه اصولی راه انداخت و برای اسلام سربلندی و افتخار و برای مسلمانان عزت و شرافت و برای ملت مسلمان ایران، استقلال و آزادی به ارمغان آورد.

آن چه آن بزرگوار انجام داد از جنس حرکت انبیا، از جنس حرکت پیامبر گرامی اسلام و از جنس حرکت امام حسین بود و آن چه امروز رهبری فرزانه انقلاب در برابر آمریکا به نمایندگی نظام سلطه ایستاده است از همان جنس و از همان حرکت است.

 

همان‌گونه که عبادت و بندگی با گناه و معصیت سازگار نیست؛ توحید و خداپرستی با طاغوت سازگاری نیست، دین‌داری و تدین هم با کفر و الحاد سازگار نیست؛ با تحجر و مقدس‌مأبی سازگار نیست؛ همان‌گونه که بدون مبارزه با ظلم و ستم، تدین و دین‌داری نیست.

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *