مقایسه انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌های دنیا

انقلاب‌های بزرگ جهان، هیچ‌کدام نتوانستند بر آرمان‌های اولیه خود باقی بمانند و به مرور زمان منحرف شده و از بین رفتند و این در حالی است که انقلاب اسلامی به دلیل امتیازاتی که در پیدایش و بقاء، و در آثار و نتایج داشت؛ بعد از چهار دهه، بدون تغییر در آرمان‌ها، در اهداف، در شعارها و در ارکان اصلی انقلاب؛ محکم و استوار ایستاده و هم‌اکنون در آغاز دهه پنجم‌، همچنان شاداب و با طراوت پیش‌می‌رود.


انقلاب اسلامی را یک معجزه بی‌مانند می‌خوانند، چرا که در بین همه انقلاب‌های دنیا هم در پیدایش و بقاء، هم در آثار و نتایج؛ ممتاز و بی‌نظیر است، در هیچ جای دنیا، انقلابی مقدس‌تر، مستقل‌تر، ماندگارتر، اثرگذارتر، پرثمرتر و مردمی‌تر از انقلاب اسلامی وجود ندارد.

 

در دنیا انقلاب‌های بزرگ و کوچک زیادی به‌وجود آمده است اما انقلاب اسلامی با همه آن‌ها متفاوت است و فرق دارد. یکی از انقلاب‌های بزرگ دنیا، انقلاب کبیر فرانسه است، انقلاب همه‌جانبه و ضدّ سلطنت، اما به دو دهه نرسید، همان کسانی که با انقلاب رفته بودند، دوباره باز گشتند و دیکتاتوری، استبداد، تبعیض، فساد و هرج و مرج بر فرانسه حاکم شد.

 

یکی دیگر از انقلاب‌های بزرگ دنیا انقلاب اکتبر روسیه است که بعد از یک دهه دچار انحراف گردید و به یک استبداد سیاه استالینی تبدیل شد به صورتی که مردم اختیار خودشان را هم نداشتند؛ چه رسد که بخواهند در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی و مملكتی اعمال نظر کنند.

 

وقتی انقلاب‌های بزرگ جهان، هیچ‌کدام نتوانستند بر آرمان‌های اولیه خود بمانند و به مرور زمان منحرف شده و از بین رفته است؛ حساب انقلاب‌های کوچک مانند انقلاب کوبا، انقلاب مصر، انقلاب لیبی و انقلاب تونس به خوبی روشن است که طاقت نیاوردند و توسط نظام سلطه شکست خوردند.

 

و این در حالی است که انقلاب اسلامی بعد از چهار دهه (در میان هزاران دشمنی و توطئه، که یکی از آن توطئه‌ها کافی بود یک ملت را از پای دراورد)؛ بدون تغییر در آرمان‌ها، در اهداف، در شعارها و در ارکان اصلی انقلاب؛ محکم و استوار ایستاده و هم‌اکنون در آغاز دهه پنجم‌اش، همچنان شاداب و با طراوت پیش‌می‌رود و نمونه روشن آن رستاخیز شگفتانگیز در بدرقه بزرگ سردار دلها بود که موج ملی و فرامنطقه‌ای و بین المللی ایجاد کرد.

 

با آن که بزرگترین و بی سابقه ترین اتحاد جهانی بر علیه انقلاب اسلامی شکل گرفت، نه‌تنها انقلاب اسلامی اثرپذیر نشد بلکه یکی از بزرگترین امتیازات‌اش، اثرگذاری در جهان شد. انقلاب اسلامی توانست معادلات قدرت را به نفع جهان اسلام تغيير دهد، معادله سلطه‌گر و سلطه‌پذیر را به سلطه‌گر و سلطه‌ستیز تغيير دهد و قدرتی مبتنی بر دين در جغرافيای سياسی و حاكميتی جهان به‌وجود آورد.

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *