خاطره ای از شهید مطهری درباره ماه مبارک رجب

مناسبت: اول ماه مبارک رجب/ به مناسبت حلول ماه مبارک رجب خاطره ای از شهید مطهری درباره ماه مبارک رجب:

ما که بچه بودیم این‌که ماه رجب دارد می‌‏آید مشخص بود، می‌‏گفتند یک هفته به ماه رجب مانده، پنج روز مانده، سه روز مانده، امشب

احتمالًا اول ماه رجب است، برویم براى استهلال.


شهید بزرگوار علامه مطهری در باره ماه مبارک رجب می‌گوید:

 

ما که بچه بودیم این‌که ماه رجب دارد می‌‏آید مشخص بود، می‌‏گفتند یک هفته به ماه رجب مانده، پنج روز مانده، سه روز مانده، امشب احتمالًا اول ماه رجب است، برویم براى استهلال، می‌رفتند براى استهلال، ماه را ببینند، شب اول ماه رجب است، اعمال ماه رجب را بجا بیاورند، در مسجد که جمع می‌شدند، همه صحبت آمدن ماه رجب بود. من از بچگى همیشه این را می‌دیدم.

 

مرحوم ابوى ما و مرحومه والده ما غیر از اول و آخر ماه رجب و غیر از ایام‏ البیض، حداقل پنج شنبه و جمعه‏‌های ماه را روزه بودند. مرحوم ابوى ما در بعضى از سال‌ها دو ماه رجب و شعبان را پیوسته روزه می‌گرفتند و به ماه مبارک رمضان متصل می‌کردند، یعنى این سه ماه را یکسره روزه می‌گرفتند.

 

در سال 1321 به اصفهان رفته بودیم در مدرسه نیم آورد اصفهان بودیم یک وقت صدای مرحوم حاج میرزا علی آقا شیرازی را شنیدم با همان آهنگی که داشت و با آن حال و روحی که داشت این تعبیر را به کار می‌برد: آن وقتی که بگویند أین الرجبیون، و ما در پیشگاه پروردگار شرمسار باشیم، در ماه رجب هیچ چیز نداشته باشیم و اصلا جزء رجبیون شمرده نشویم، چه خواهیم کرد؟

 

غرض این است که این ماه، ماه استغفار و عبادت و روزه است و این سنت‌ها در میان ما به کلی دارد فراموش می‌شود، ماه رجب می‌آید بزرگ‌هایمان متوجه نمی‌شوند تا چه رسد به بچه‌هایمان.

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *