ماه مبارک رجب فرصت بالندگی

به مناسبت اول ماه مبارک رجب / بخاطر بهرمندی بهتر از فضیلت این ماه شریف و استفاده راحت‌تر از فرصت بالندگی روحی و توفیق بیشتر برای انابه و استغفار؛ خداوند تبارک و تعالی دو امکان و دو فرصت را در این ماه مبارک قرار داد است تا زمینه بهرمندی و استفاده بهتر و بیشتر حتی برای افراد گاهل براحتی فراهم شود:


ماه رجب فرصت بالندگی روحی، فصل شکوفائی معنوی، بهار تزکیه و تعالی نفسانی و ماه آمادگی برای میهمانی خداست


ماه مبارک رجب، فرصت بالندگی روحی، فصل شکوفائی معنوی، بهار تزکیه و تعالی نفسانی است. ماه مبارک رجب، ماه ارتباط با خالق هستی، ماه تزکیه نفس و کسب مقامات معنویت و ماه آمادگی برای میهمانی خداست.

 

ماه رجب، ماه با عظمتی است که هیچ ماهی به جلال و بزرگی آن نرسد، حتی در جاهلیت این ماه را بزرگ می‌شمردند و اسلام بر جلال و عظمت آن افزود، به همین خاطر کتب ادعیه در بیان اعمال ماه‌ها، بیان اعمال ماه رجب را بر تمام ماه‌ها مقدم انداخته‌اند.

روایات فراوانی از حضرت رسول صَلَّى الله عَلَیهِ وَآلِهِ وسَلَّمْ و ائمه اطهار عَلَیهِمُ‌السَّلام در باره این ماه مبارک رسیده است که حکایت از جلال و عظمت این ماه دارد.

حضرت رسول صَلَّى الله عَلَیهِ وَآلِهِ وسَلَّمْ در مورد این ماه می‌فرماید: هُوَ شَهْرٌ عَظِیمٌ…لَا یقَارِبُهُ شَهْرٌ مِنَ الشُّهُورِ حُرْمَةً، وَفَضْلًا عِنْدَ اللَّهِ، وَقَدْ کانَ أَهْلُ الْجَاهِلَیةِ تُعَظِّمُهُ فِی جَاهِلِیتِهَا، فَلَمَّا جَاءَ الْإِسْلَامُ، لَمْ یَزْدَدْ إِلَّا تَعْظِیمًا وَفَضْلًا. ماه رجب ماه با عظمتی است، هیچ ماهی به حرمت و فضیلت آن نرسد و در جاهلیت این ماه را بزرگ می‌شمردند و اسلام بر جلال و عظمت آن افزود.

ائمه اطهار آرزوی طول عمر نمی‌کردند مگر در آستانه ماه رجب که درک سه ماه رجب، شعبان و رمضان را از خداوند طلب می‌نمود و می‌فرمودند:  وَ بَلِّغْنا شَهْرَ الصِّیامِ. خداوندا ما را به شهر رمضان برسان.

 

تنوع فرصت‌ها

بخاطر بهرمندی بهتر از فضیلت این ماه شریف و استفاده راحت‌تر از فرصت بالندگی روحی و توفیق بیشتر برای انابه و استغفار؛ خداوند تبارک و تعالی دو امکان و دو فرصت را در این ماه مبارک قرار داد است تا زمینه بهرمندی و استفاده بهتر و بیشتر حتی برای افراد کاهل براحتی فراهم شود:

امکان اول: قرار گرفتن موقعیت‌های متعدد و گوناگون در این ماه که قابل مقایسه با دیگر ماه‌های سال نیست.

امکان دوم: اعمال و دعاهای متعدد و گوناگون که از نظر کمی و کیفی نسبت به ماه‌های دیگر سال قابل مقایسه نیست.

 

موقعیت‌ها و زمان‌های شریف و مبارک

موقعیت‌ها و زمان‌های شریف و مبارک این ماه که هرکدام از آن موقعیت‌ها و زمان‌ها، اعمال و آداب خاص دارد؛ عبارت است از:

شب اول: شب بسیار مقدس و با فضیلت

روز اول: ولادت امام محمدباقر عَلَیهِ‌السَّلام

پنج شنبه و شب جمعه اول: شب لیلة الرغائب

روز سوم: شهادت امام‌هادی عَلَیهِ‌السَّلام

روز دهم: ولادت امام جواد عَلَیهِ‌السَّلام

روز سیزدهم: میلاد باسعادت مولی المحدین امیرالمؤمنین علی عَلَیهِ‌السَّلام

شب و روز سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ایام البیض و اعتکاف

روز بیست‌وپنجم: شهادت امام موسی کاظم عَلَیهِ‌السَّلام

شب و روز بیست‌وهفتم: عید مبعث

و روز آخر ماه روز بسیار مقدس.

 

نسیم‌های رستگاری

از فرصت بی نظیر این ماه باید استفاده کرد رَسُول گرامی اسلام صَلَّى‌الله عَلَیهِ وَآلِهِ وسَلَّمْ می‌فرماید:

إنّ لِرَبِّکم فی أیامِ دَهرِکم نَفَحاتٍ، فَتَعَرَّضُوا لَهُ لَعَلَّهُ أن یصِیبَکم نَفحَةٌ مِنها فلا تَشقَونَ بَعدَها أبدا.

همانا در طول عمرتان، نسیم‌هایى از سوى پروردگار مى‌وزد، پس خود را در معرضِ آنها قرار دهید، باشد که از آن نسیم، به شما بِوَزَد و هرگز به شقاوت نیفتید.

 

گفت پیغمبر که نفحت‌های حق . اندر این ایام می‌آرد سبق

گوش و هوش دارید این اوقات را . در رُبایید این چنین نفحات را

نفحه‌ی آمد شما را دید و رفت . هر که را می‌خواست جان بخشید و رفت

نفحه دیگر رسید آگاه باش . تا از این هم وانمانی خواجه باز

 

ماه رجب یکی از همان نسیم‌ها و فرصت‌هاست، شب لیلة الرغائب، ایام البیض و ایام اعتکاف از همان فرصت‌هاست. از این فرصت‌ها باید بیشترین بهره معنوی را ببریم، چرا که راه تعالی روح و سعادت دنیا و آخرت، و راه فائق آمدن بر مشکلات فردی و اجتماعی، روحی و روانی، تقوای الهی است و تقوای الهی با ارتباط با خالق هستی با دعا با مناجات و با اصلاح دل‌ حاصل می‌شود و اگر تقوا حاصل شد روح انسان متعالی می‌شود، معنویت بر درون انسان حاکم می‌گردد و انسان قدرت ایستادگی در برابر مشکلات را پیدا می‌کند و از آفت‌، آسیب‌ و انحراف‌ حفظ می‌شود.

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *