بخش هفدهم بازخوانی قیام عاشورا: سفارش حضرت امام حسین به زینب کبری

حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام در واقعه‌ی کربلا دو توصیه و دو سفارش به حضرت زینب کبری سَلامُ الله عَلَیْها دارد در یکی می‌فرماید: یا اُخْتِی لاتَنْسِینِی فِی نَافِلَةِ الَّلیل؛ خواهر مرا در نماز شب فراموش نکن و در دیگری می‌فرماید: لاَتَقُولُوا بِاَلْسِنَتِكُمْ مَا ینْقُصُ عَنْ قَدْرِكُمْ؛ سخنی بر زبان نرانید كه از ارزش شما بكاهد.


حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام در واقعه‌ی کربلا دو توصیه و دو سفارش به حضرت زینب کبری سَلامُ الله عَلَیْها دارد در یکی می‌فرماید: یا اُخْتِی لاتَنْسِینِی فِی نَافِلَةِ الَّلیل؛ خواهر مرا در نماز شب فراموش نکن و در دیگری می‌فرماید: لاَتَقُولُوا بِاَلْسِنَتِكُمْ مَا ینْقُصُ عَنْ قَدْرِكُمْ؛ سخنی بر زبان نرانید كه از ارزش شما بكاهد.

بازخوانی قیام عاشورا با بررسی سخنان حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام

بخش هفدهم: سفارش حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام به زینب کبری سَلامُ الله عَلَیْها

 

دو فرمان

دو توصیه و دو سفارش حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام به حضرت زینب کبری سَلامُ الله عَلَیْها در حقیقت دو درخواست و به عبارت بهتر دو فرمان و دو دستور است به زینب کبری که یک دنیا مطلب دارد.

 

تمام حقیقت قیام

این دو فرمان و این دو دستور، در بردارنده‌ی تمام حقیقت قیام و نهضت حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام است و آن هدفی که امام حسین در حرکت و قیامش در نظر داشت در این دو دستور نهفته است و از آن بالاتر، این دو دستور تمام حقیقت دین است. یکی خدایی بودن و توحید و دیگری شایستگی و بزرگواری و مکارم اخلاق.

 

فرمان و دستور اول

حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام در فرمان و دستور اول از حضرت زینب کبری می‌خواهد تا او را در نماز شب فراموش نکند: یا اُخْتِی لاتَنْسِینِی فِی نَافِلَةِ الَّلیل. حضرت امام حسین اقامه‌ی نماز شب در آن شرائط طاقت فرسا توسط زینب کبری را مفروض گرفته است و به آن سفارش نمی‌کند، بلکه توصیه‌ی امام به فراموش نکردن وی در نماز شب است.

 

وظیفه‌ی سنگین و رسالت بزرگ

ام المصائب حضرت زینب کبری یک وظیفه‌ی سنگین و یک رسالت بزرگ بر دوش دارد. وظیفه‌ی سنگین آن بزرگوار، صبوری و استقامت در برابر مصائب دلخراش روز عاشورا و مصائب دردناک اسارت خاندان عصمت و طهارت است و رسالت بزرگ آن بزرگوار، رساندن پیام عاشورا برای پیروزی خون بر شمشیر است. و ارتباط با خالق هستی، تضمین کننده‌ی موفقیت زینب کبری در این وظیفه‌ی سنگین، در این مأموریت طاقت‌فرسا و در این رسالت بزرگ است.

 

ارتباط با خدا از مسیر امامت

حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام در فرمان و دستورش مبنی بر فراموش نکردن وی در نماز شب می‌خواهد به زینب کبری بفهماند که ارتباط با خالق هستی، از مسیر امامت و ولایت، است که موفقیت وی را در این وظیفه‌ی سنگین و در این مأموریت طاقت‌فرسا رقم می‌زند.

 

کسب شایستگی

آری شایستگی لازم برای مبارزه را باید با ارتباط با خالق هستی و راز و نیاز آن‌هم در دل شب کسب نمود. آری ارتباط عمیق با خالق هستی، توسّل قلبی به خداوند تبارک و تعالی تضمین کننده‌ی موفقیت در وظیفه و پیروزی در مأموریت است. ارتباط با خالق هستی تضمین کننده‌ی استحکام و اقتدار نیروهایی است که می‌خواهند حماسه بیافرینند، این ارتباط هرچه قوی‌تر و عمیق‌تر باشد جهاد در مقابل دشمنان كارسازتر و شهادت در راه خدا پر ثمرتر خواهد بود.

 

اساسی‌ترین راه‌ عزاداری

یکی از اساسی‌ترین راه‌های زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره‌ی سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام و یکی از اساسی‌ترین راه‌های عزاداری؛ همین ارتباط با خالق هستی است. بزرگ‌ترین عزادار حضرت امام حسین، حضرت امام سجاد عَلَیهِ‌السَّلام است که بیشترین دعا از آن بزرگوار وارد شده است.

 

عزادار واقعی

عزادار حسینی یک انسان به تمام معنا معنوی است و با راز و نیاز با حضرت حق خاصه در دل شب جایگاه معنوی خود را ارتقا می‌بخشد و شایستگی لازم را در خود بوجود می‌آورد و در مجالس عزا از ارتباط با خالق هستی غافل نمی‌شود.

 

برای بهره مندی بیشتر از رمز و راز فرمان حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام به حضرت زینب کبری سَلامُ الله عَلَیْها این‌جا را کلیک کنید.

 

فرمان و دستور دوم

حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام در فرمان و دستور دوم از حضرت زینب کبری می‌خواهد تا سخنی بر زبان نراند كه از ارزش آن بزرگوار کاسته شود: لاَتَقُولُوا بِاَلْسِنَتِكُمْ مَا ینْقُصُ عَنْ قَدْرِكُمْ. حضرت امام حسین با این فرمان حضرت زینب کبری را برای روزهای سخت پیش روی آماده می‌کند.

 

سخنان سدید و سنجیده

رساندن پیام عاشورا و پیروزی خون بر شمشیر، نیاز به سخنان و حرکات سدید و سنجیده دارد، آن چه انتقال پیام عاشورا و پیروزی نهضت را تضمین می‌کند؛ عمل سنجیده است. در این مسیر هر سخنی نباید گفت، هر حرکتی نباید کرد، هر رفتاری را نباید بروز دارد.

 

فرمان و دستور عمومی

فرمان و دستور حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام نه اختصاص به سخن و نه اختصاص به زینب کبری دارد. هر کسی که می‌خواهد عزادار حضرت امام حسین باشد، هر کسی که می‌خواهد نام و یاد سید و سالار شهیدان را زنده نگه دارد، هر کسی که می‌خواهد راه حضرت امام حسین را ادامه دهد و هر کسی که می‌خواهد با ظلم و ستم مبارزه کند باید سنجیده عمل کند تا موفق شود.

 

دوری از وهن و طعن شیعه

بر این اساس عزادار باید شأن و منزلت خود و مجلس و مراسم سوگواری را به شایستگی رعایت کند و از آن چه وهن اسلام و طعن شیعه است دوری کند. مگر ممکن است برای بزرگداشت رهبری که از پیام‌رسان نهضتش می‌خواهد کاری نکند که قدر و منزلتش کاسته شود دست به هر کاری زد؟!

 

حفظ شأن و منزلت

باید در تمامی برنامه‌های عزاداری، از سخت‌افزار تا نرم‌افزار، از محتوا تا جایگاه، از منبر تا مداحی، از زمان و مكان تا شكل و صحنه، از استفاده‌ی تمثال و آلات سوگواری تا راه‌اندازی دسته ها، از دعوت عزاداران تا پذیرائی و حتی پارک خودرو، بهداشت محیط، باید شأن عزادار و شأن مجلس سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام حفظ شود.

 

برگزاری شایسته‌ی مراسم عزاداری

زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی  سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین عَلَیهِ‌السَّلام در گرو برگزاری شایسته‌ی مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری است و برگزاری شایسته‌ی مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری به رعایت شایسته‌ی آداب و شرائط، حدود و ثغور عزاداری بستگی دارد.

 

مستند، محتوائی، شایسته

مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری باید مستند، محتوائی، شایسته، صحیح، دقیق، فراگیر، همگانی، پرشور، با پذیرائی وزین، با آداب و شرائط، با حدود و ثغور و با نظر کارشناسانِ آزموده برگزار شود تا شرکت کننده تعبدش نسبت به دین، التزامش نسبت به وظائف دینی، تبعیت پذیریش نسبت به رهبران دینی بیشتر شود و اسلام گسترش یابد، دین تقویت شود و از آفت، آسیب، انحراف و دشمنی حفظ گردد.

 

منشور اخلاقی مراسم عزاداری

توجه به آداب و شرائط، حدود و ثغور مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری با عنوان منشور اخلاقی مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری برای هر عزادار و برگزار کنندگان لازم و ضروری است علاقمندان برای بهره مندی بیشتر از رمز و راز فرمان حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام و ملاحظه‌ی منشور اخلاقی مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری را به مقاله‌ای در همین موضوع ارجاع می‌دهیم.

 

علاقمندان برای بهره مندی بیشتر از رمز و راز فرمان حضرت امام حسین عَلَیهِ‌السَّلام و ملاحظه‌ی منشور اخلاقی مراسم و مجالس عزاداری و سوگواری این‌جا را کلیک نمایند.

 

 

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *