یکی از فضائل حضرت امام حسن مجتبی در كودكی

میلاد با سعادت امام حسن مجتبی عَلَیه السَّلام 15 ماه مبارک رمضان  / یکی از فضائل حضرت امام حسن مجتبی عَلَیه السَّلام در كودكی

امام حسن مجتبی عَلَیه‌السَّلام كه بسیار خردسال بود، یك دست خود را روی بینی ابوسفیان و یك دست دیگرش را بر ریش او گذارد و سپس فرمود: بگو: لا اله الا اللّه، محمّد رسول اللّه تا آن كه نزد جدّم تو را شفاعت كنم و آن بزرگوار تو را بپذیرد.

ابوسفیان از دیدن چنین جریانی متحیر شد و ساكت ماند.

حضرت امیر با مشاهده‌ی چنین صحنه‌ای اظهار نمود: ستایش خداوندی را كه در ذرّیه‌ی پیامبر گرامی اسلام، طفلی همانند یحیی بن زكریا عَلَیه‌السَّلام قرار داد، كه در طفولیت این چنین حكیم و سخنور باشد و افراد را به سوی سعادت و خوشبختی راهنمائی و هدایت نماید.


دعوت به اسلام

روزی ابوسفیان وارد شهر مدینه شد تا با پیامبر گرامی اسلام صَلَّى‌الله عَلَیهِ وَآلِهِ وسَلَّمْ ملاقات كند وقتی اجازه ورود خواست، حضرت او را نپذیرفت.

 

ابوسفیان نزد امام علی عَلَیه‌السَّلام آمد و از وی تقاضا كرد تا واسطه شود و رسول خدا او را بپذیرد و امام علی اظهار داشت: پیامبر خدا هر تصمیمی كه گرفته باشد از تصمیم خود باز نمی‌گردد.

 

در همان موقع امام حسن مجتبی عَلَیه‌السَّلام كه بسیار خردسال بود و در آن مجلس نیز حضور داشت، باهمان حالت كودكانه جلو آمد و یك دست خود را روی بینی ابوسفیان و یك دست دیگرش را بر ریش او گذارد و سپس فرمود: بگو: لا اله الا اللّه، محمّد رسول اللّه تا آن كه نزد جدّم تو را شفاعت كنم و آن بزرگوار تو را بپذیرد.

 

ابوسفیان از دیدن چنین جریانی متحیر شد و ساكت ماند.

 

حضرت امیر با مشاهده چنین صحنه‌ای و چنین گفتاری از امام حسن مجتبی عَلَیه السَّلام اظهار نمود:

ستایش خداوندی را كه در ذرّیه پیامبر گرامی اسلام، طفلی همانند یحیی بن زكریا عَلَیه‌السَّلام قرار داد، كه در طفولیت این چنین حكیم و سخنور باشد و افراد را به سوی سعادت و خوشبختی راهنمائی و هدایت نماید.

 

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *