متن خطبه‌های نماز جمعه شهر زاینده‌رود 19 دی‌‌ماه 1399 – 24 جمادی الاولی 1442

خطبه اول

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین نَحمَدُهُ وَ نَسْتَعِینُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ و نَتَوَکّلُ عَلَیهِ، وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّم عَلی حَبیبِه وَ نَجیبه وَ خیَرَتِه فی خَلقه وَ حافِظِ سِرّه وَ مُبَلِّغِ رِسالاتِهِ سَیِّدِنا وَ نَبیِّنا اَبی‌القاسِم المُصطَفیٰ مُحَمَّد صَلَّى‌اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ وَسَلَّم، وَ عَلیٰ آلِه الاَطیَبینَ الاَطهَرینَ المُنتَجَبینَ الهُداةِ المَهدیینَ المَعصُومینَ، سیَّما بَقِیَّةَ اللهِ فی الاَرَضینَ رُوحی وَ اَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفَداءِ.

فی التوقیع بخط مولانا صاحب الزمان

وَ أَمَّا الْحَوَادِثُ‌ الْوَاقِعَةُ فَارْجِعُوا فِيهَا إِلَى رُوَاةِ أَحَادِیثِنَا فَإِنَّهُمْ حُجَّتِي عَلَيْكُمْ وَ أَنَا حُجَّةُ اللَّهِ عَلَيْهِمْ

اُوصِیكُمْ عِبَادَاللَّهِ ونَفْسِی بِتَقْوَى اللَّه

همه نمازگزاران را و خاصه خودم را به تقوای الهی سفارش می‌کنم و برای تقویت تقوای الهی به مناسبت قیام حوزه علمیه و مردم ولایت‌مدار قم در 19 دی 1356 مطالبی تقدیم می‌کنم.

 

قیام حوزه علمیه و مردم ولایت مدار قم

به مناسبت شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی، فرزند برومند حضرت امام خمینی رحمت الله علیه به دست رژیم بعث عراق در اول آبان 1356؛ مردم متدین ایران اسلامی، مجالس یادبود باشکوهی در سراسر کشور به‌پا کردند. برپایی مجالس یادبود برای این عالم وارسته؛ محبوبیت و مقبولیت امام خمینی را به دنبال داشت و به نوعی مبارزه گسترده علیه رژیم منحوس پهلوی به حساب می‌آمد.

 

از این رو رژیم منحوس پهلوی برای این که به خیال واهی خود از محبوبیت و مقبولیت امام خمینی بکاهد، جواب دندان شکن به برگزارکنندگان مراسم بدهد و از تکرار چنین برنامه‌هایی جلوگیری نماید و از طرف دیگر پایه‌های نظام شاهنشاهی را محکم کند؛ اقدام به انتشار مقاله‌ای موهن بنام ایران و استعمار سرخ و سیاه کرد.

 

مقاله با هدف مخدوش کردن چهره رهبری نهضت؛ به ساحت مرجع عالی قدر جهان تشیع، توهین کرده و بعضی از ارزش‌های دینی را کهنه پرستی و ارتجاع خوانده، و قیام مردم متدین ایران اسلامی را در 15 خرداد 1342، توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی کرده بود.

 

با انتشار مقاله اهانت آمیز، اولین واکنش‌ها توسط روحانیون، علما و مردم شریف شهر قم، نشان داده شد. مدرسین حوزه علمیه قم، دروس حوزه را تعطیل کرده و طلاب و روحانیون در منازل مراجع اجتماع کردند و تعدادی از علما و مراجع قم؛ به حمایت از امام و محکومیت اهانت به ساحت ایشان به سخنرانی پرداختند.

 

بازاریان و کسبه قم با مشاهده حرکت حوزه علمیه در 19 دی 1356، مغازه‌های خود را تعطیل کرده و همراه اقشار مختلف مردم و روحانیون، در حمایت از مرجع عالی قدر جهان تشیع و به اعتراض از رژیم، در یک راهپیمایی عظیم شرکت نمودند.

 

راهپیمایی لحظه به لحظه خروشان‌تر و اعتراض مردم شدیدتر می‌شد گویی همه قم به خروش آمده بود و هیچ کس سر از پا نمی‌شناخت. اما از آن طرف نیروهای رژیم که از تهران به کمک نیروهای قم آمده بودند لحظه به لحظه برای حمله به حرکت عظیم مردم مصمم‌تر و آماده‌تر می‌شدند تا آن‌که از طرف دربار رژیم منحوس پهلوی، دستور شلیک صادر شد و تیراندازی شروع گردید و رژیم دست به کشتار بی‌رحمانه زد و عده زیادی از طلاب و مردم قم را مجروح و یا شهید کرد.

 

بخشی از نتایج و پیامدهای قیام نوزده دی:

  1. قیام 19 دی اعتقاد مردم به دین و روحانیت را ثابت کرد و برگ زرینی در حمایت مردم از مرجعیت دینی و پشتیبانی از روحانیت اصیل و متعهد بود؛
  2. قیام 19 دی ثابت کرد که رژیم از حرکت مذهبی سیاسی به رهبری روحانیت و در رأس آن، حضرت امام خمینی، بیش از هر حرکت سیاسی دیگر وحشت دارد؛
  3. رژیم از مدت‌ها قبل بر باز بودن فضای سیاسی کشور تأکید داشت و این کشتار بی‌رحمانه، دروغ او را نمایان و او را در این ادعای پوچ رسوا ساخت؛
  4. رژیم با کشتار بی‌رحمانه 19 دی گور خود را کند، چرا که با چهلم شهدای قم، مراسم شهدا در کشور برپاشد و با شهدای بعدی، چهلم‌های پی‌درپی آغاز شد و منجر به سرنگونی رژیم منحوس پهلوی گردید؛
  5. قیام 19 دی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی به حساب می‌آید، چرا که پس از قیام 19 دی امواج نهضت شدت گرفت و منجر به پیروزی انقلاب اسلامی گردید.

دعا

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

وَالْعَصْرِ إِنَّ الإنْسَانَ لَفِی خُسْرٍإِلا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

وَٱلسَّلَامُ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ ٱللَّٰهِ وَبَرَكَاتُهُ

 

خطبه دوم 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

اَلحَمدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ الْحَمْدُ لِلَّهِ خَالِقِ الْخَلْقِ، بَاسِطِ الرِّزْقِ، فَالِقِ الْأَصْبَاحِ، ذِی الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ، وَ الْفَضْلِ وَ الْإِنْعَامِ، الَّذِی بَعُدَ فَلا یُرَى وَ قَرُبَ فَشَهِدَ النَّجْوَى، ثم الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلیٰ أَشْرَفِ الأَنْبِیَاءِ وَ الْمُرْسَلِین وَ خَاتَمِ السُّفَرَاءِ الْمُکَرَّمِین و حَبِیبِ إِلَهِ الْعَالَمِینَ، الْعَبْدِ الْمُؤَیدِ وَ الرَّسُولِ الْمصدد الْمُصْطَفِی الْأَمْجَدِ، الَّذِی سُمِّی فِی السَمَاءِ بِاَحْمَدِ وَ فِی الْأَرَضِینَ بِأَبِی‌الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَسَلَّمْ.

وَ صَلِّ عَلیٰ عَلِیٍ اَمیرِ المُومِنین، وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِین و آیَتِک الْکبْرى وَ النَّبَإِ الْعَظِیمِ، وَ صَلِّ عَلیٰ الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ، فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ، سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ، وَ صَلِّ عَلیٰ سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامی‏‏الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ، سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ.

وَ صَلِّ عَلیٰ عَلىٍّ بنِ الْحُسَیْنِ زَینِ ‌الْعابِدِینِ وَ مُحَمَّدِ بنِ عَلىّ باقِرِ عِلمِ الْنَبِیین وَ جَعْفَرِ بنِ مُحَمَّدٍ الصّادِقِ وَ موسَی بنِ جَعفَرٍ الْکاظِمِ وَ عَلىّ بنِ مُوسَی الرِّضا الْمُرتَضَی وَ مُحَمَّدٍ بنِ عَلىٍّ الْجَوادِ و عَلىّ‌ بنِ‌ مُحَمَّدٍ الْهادِی وَ الْحَسَنِ بنِ عَلىٍّ الْعَسکَرِی وَ الْخَلفِ الْقائِمِ الْمُنتَظَرِ الْمَهدِی.

اللَّهُمَّ أَظْهِرْ بِهِ دِینَکَ وَ سُنَّةَ نَبِیِّکَ وَ انْصُرْهُ نَصْراً عَزِیزاً وَ افْتَحْ لَهُ فَتْحاً یَسِیراً وَ اجْعَلْ لَهُ مِنْ لَدُنْکَ سُلْطَاناً نَصِیراً. اللَّهُمَّ صَلِّ عَلیٰ اَئِمَّةِ الْمُسلِمینَ وَحُماةِ الْمُستَضعَفینَ وَهُداةِ المُومِنینَ صَلواةُ الله عَلَیهِم اَجمَعینَ.

 

قالَ عَلی عَلَیهالسَلام

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

اُوصِیكُمْ عِبَادَاللَّهِ ونَفْسِی بِتَقْوَى اللَّه

همه نمازگزاران را و خاصه خودم را به تقوای الهی سفارش می‌کنم و برای تقویت تقوای الهی مطالبی پیرامون بعضی از موضوعات پیش‌رو تقدیم می‌کنم.

 

ارتحال آیةالله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی

رهبر انقلاب آیةالله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی را عالم ربانی، فقیه و حکیم مجاهد، پارسائی پرهیزگار، متفکری برجسته، مدیری شایسته، دارای زبان گویائی در اظهار حق و پای با استقامتی در صراط مستقیم خواندند و خدمات مؤثر ایشان را در سه بخش تولید اندیشه‌ی دینی و نگارش کتب راه‌گشا، و تربیت شاگردان ممتاز و اثرگذار، و حضور انقلابی در همه‌ی میدانهای مورد نیاز؛ بسیار ارزشمند دانستند. روحش شاد، و راه‌اش پر رهرو باد.

 

اقدام ایران در غنی‌سازی 20درصد اورانیوم‌

شروع غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در راستای نیاز کشور و بی‌اثر کردن تحریم‌ها، اقدام بسیار ارزشمندی است. ما هم از این اقدام حمایت می‌کنیم و هم آن را مشت محکمی می‌دانیم بر دهان یاوه گویان غرب نشین و هم از همه مسئولین می‌خواهیم ضمن حمایت همه جانبه از غنی‌سازی 20 درصدی، در هیچ موردی کشور را معطل دیگران نکنید.

 

اربعین شهادت دانشمند و مدیر ناشناخته‌

آری یکی از صفات برجسته شهید بزرگوار حاج محسن فخری‌زاده گمنامى است.

همان‌گونه که شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی گمنام و ناشناخته بود.

همان‌گونه که بسیاری از خدمت‌گزاران پرتلاش و صادق به اسلام و انقلاب گمنام و ناشناخته‌اند.

همان‌گونه که بسیاری از رزمندگان جان‌برکف اسلام هنوز گمنام و ناشناخته‌اند.

همان‌گونه که بین شهدا، شهید گمنام از مقام و منزلت بالاتر و والاتری برخوردار است. گرچه در حقیقت شهید، گمنام نیست او در عین گمنامى، نام‌آور است و چه ارزشمند است که شهید گمنام را شهید نام‌آور بخوانیم.

به یقین هرجا گمنامى باشد همان جا اخلاص و هرجا سروصدا و تظاهر باشد ریا کاری و منیت هست و چه قدر فاصله است بین مخلص و ریا کار!

 

آمریکا کریسمس را با توحش جشن گرفت

چهره واقعی دموکراسی و حقوق بشر کدخدای جهان دیروز نمایان شد، آن چه آمریکا برای ملل مستقل جهان خاصه ایران اسلامی می‌خواستند به سر خودشان آمد. می‌دانید چرا ترامپ کنار نمی‌کشد؟!

بهترین سخن مطلبی است که رهبر انقلاب فرمودند: همچنان که شکوه و جلال کشتی معروف تایتانیک مانع از غرق شدن آن نشد، شکوه و جلال آمریکا هم مانع از غرق شدنش نیست و آمریکا غرق خواهد شد.

دعا

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إِنَّا أَعْطَینَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَٱلسَّلَامُ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ ٱللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *