چگونه از فضیلت ماه رمضان بهرمند شویم؟

چگونه از فضیلت ماه رمضان بهرمند شویم؟ / بهره‌مندی از ففضیلت ماه رمضان، به گونه‌ای که بعد از ماه مبارک رمضان، لَقَدْ اَدْرَکَ لَیْلَةَ الْقَدْرِ بر روزه‌دار صادق آید، و نزول رحمت و مغفرت الهی، به گونه‌ای که روزه‌دار سرشار از برکات ماه مبارک شود و افزایش سطح معنوی، به گونه‌ای که روزه‌دار، به تعالی روحی برسد؛ همه نیاز به قابلیت‌ها، زمینه‌سازی‌ها و به مجموعه‌ای از امور نیاز دارد که به اهم آن اشاره می‌شود:

فراگیری احکام روزه

انجام آداب ماه مبارک رمضان

انس با قرآن کریم

ارتباط با خالق هستی

احیای شب‌های قدر

پارسایی و خویشتن داری از گناه

توجه به کمال روزه


بهره‌مندی از فضیلت ماه رمضان، به گونه‌ای که بعد از ماه مبارک رمضان، لَقَدْ اَدْرَکَ لَیْلَةَ الْقَدْرِ بر روزه‌دار صادق آید، و نزول رحمت و مغفرت الهی، به گونه‌ای که روزه‌دار سرشار از برکات ماه مبارک شود و افزایش سطح معنوی، به گونه‌ای که روزه‌دار، به تعالی روحی برسد؛ همه نیاز به قابلیت‌ها، زمینه‌سازی‌ها و به مجموعه‌ای از امور نیاز دارد که به اهم آن اشاره می‌شود:

 

  1. فراگیری احکام روزه

بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان، به میزان آگاهی به وظیفه بستگی دارد. آگاهی به وظیفه از آن جهت ضروری است که مقدمه عمل است، تا انسان به وظیفه، آگاهی لازم نداشته باشد و نحوه انجام وظیفه را نداند، عمل صحیح برای او امکان پذیر نخواهد بود. هر چه انسان به وظیفه کامل‌تر و دقیق‌تر آگاهی پیدا کند و نحوه انجام وظیفه را به درستی بداند؛ وظیفه اصولی‌تر، صحیح‌تر انجام خواهد شد، چرا که عمل صحیح، فرع آگاهی نسبت به وظیفه و نحوه انجام آن است. بر همین اساس در رساله‌های عملیه در باره فراگیری احکام تأکید شده و آمده است: واجب است هر مكلفی احکام شرعی خود را یاد بگیرد و تكلیف الهیش را به صورت صحیح انجام دهد.

 

  1. انجام آداب ماه مبارک رمضان

یکی از زمینه‌های بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فیوضات و برکات ماه مبارک رمضان؛ انجام آداب فردی و اجتماعی ماه مبارک رمضان است چرا که انجام هر کاری آدابی دارد و رعایت آداب هر کار، انجام آن کار را زیباتر، شایسته‌تر، دقیق‌تر، پرثمرتر و نتیجه بخش‌تر می‌کند. ماه مبارک رمضان هم آدابی دارد که   قسمتی از آن در خطبه شعبانیه پیامبر گرامی اسلام و قسمتی از آن در کتب ادعیه آمده است.

 

  1. انس با قرآن کریم

یکی از زمینه‌های بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان؛ انس با قرآن کریم است، ماه مبارک رمضان بهار قرآن است. هرچه در این ماه مبارک با قرآن کریم که کتاب انسان ساز و  هدایت‌گر است، انس بگیریم؛ در این وانفسای عصر توحش و جاهلیت مدرن؛ راحت‌تر و بهتر می‌توانیم راه را از بی‌راهه، سره را از ناسره، حق را از باطل؛ تشخیص دهیم، رذایل اخلاقى و صفات ناپسند را درمان کنیم و سعادت دنیا و آخرت خود را تأمین نماییم. با برپائی جلسات جزء خوانی، تلاوت و حفظ، درک مفاهیم و تدبر، و برپائی جلسات نكوداشت از قاریان، حافظان، مربیان، اساتید، فعالان و خیرین قرآنی و تقویت و توسعه فرهنگ نجات بخش قرآنی؛ همه در راستای انس با قرآن کریم است.

 

  1. ارتباط با خالق هستی

یکی از زمینه‌های بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان؛ ارتباط با خالق هستی است، هرچه ارتباط با خالق هستی قوی‌تر، محكم‌تر و مستمرتر باشد؛ نتیجه بخش‌تر خواهد بود، هرچه شرائط زندگی سخت‌تر، ارتباط با خالق هستی لازم‌تر و ضروری‌تر خواهد بود، در شرائط سخت رویاروئی با مشکلات باید با ارتباط با خالق هستی، از مشکلات گذر كرد. دعا و مناجات مانند دعاهای ماه، دعای افتتاح، دعای ابوحمزه، دعای سحر؛ راه‌های ارتباط با خالق هستی است که اهل بیت عصمت و طهارت به ما معرفی کرده‌اند.

 

  1. احیای شب های قدر

یکی از زمینه‌های بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان؛ اهتمام جدی به احیای شب‌های قدر و انجام اعمال و آداب آن است. شب‏ قدری که اوج پر گشودن در فضای بی‌انتهای نیایش و سیر معنوی و آزادی مرغ باغ ملکوت از زندانی خاك است.

 

  1. پارسایی و خویشتن داری از گناه

یکی از زمینه‌های بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان؛ دوری از گناه است چرا که پرهیز از گناه، زمینه هر فیض و برکتی را فراهم می‌کند. حضرت امیر علیه السلام از پیامبر گرامی اسلام سؤال می‌کند: یا رَسُولَ اللَّهِ مَا أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ؛ بهترین اعمال در این ماه چیست؟ و پیامبر گرامی اسلام جواب می‌دهد: أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛ برترین اعمال در این ماه پارسایی است از آن چه خدا حرام کرده است.

 

  1. توجه به کمال روزه

یکی از زمینه‌های بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان؛ فراهم کردن شرائط کمال روزه است. روزه از نظر درجه و رتبه در یك تقسیم‌بندی كلی به سه قسم تقسیم می‌شود

روزه عام: خودداری از خوردن و آشامیدن، فهو کف البطن والفرج عن قضاء الشهوة؛

روزه خاص: حفظ تمامی اعضا و جوارح از نافرمانی خدا، فهو کف السمع و البصر و اللسان و الید و الرجل و سائر الجوارح عن الآثام؛

روزه خواص: اضافه بر مراحل قبلی؛ حفظ قلب از توجه به غیر خدا، فهو صوم القلب عن الهمم الدنیه وکفه عما سوی الله و هذا من خصائص الانبیا و الصدیقین و المقربین. 

از خداوند منان توفیق بهره‌مندی بهتر و بیشتر از فضیلت ماه رمضان و انجام اعمال و آداب و توفیق کمال روزه را به همه ما عطا بفرماید. آمین رب العالمین

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *