سلام فرمانده و سرود جمهوری اسلامی

سرود «سلام فرمانده» با مفاهیم بلند و مضامین عالی و محتوای اثرگذار، نه فقط سراسر ایران اسلامی را فرا گرفت بلکه مرزهای جغرافیایی را پشت سر گذاشت و هنرمندانه حماسه آفرید و با تسخیر دل‌ها، همه را در جهان اسلام به زمزمه واداشت و گویی سند هویت انقلاب اسلامی و شناسنامه ملت‌های مسلمان شد.

سرود «سلام فرمانده» گرچه خاطره سرودهای انقلابی ابتدای انقلاب و بخصوص سرود «بانگ آزادی» را در ذهن‌ها زنده کرد اما فراتر از سرودهای انقلابی ابتدای انقلاب تجلی پیدا کرده است.

اما «سرود جمهوری اسلامی ایران»

امروز با توجه به جایگاه رفیع انقلاب اسلامی و نقش بی‌بدیل جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام؛ می‌طلبد «سرود جمهوری اسلامی ایران» چنین نقشی داشته باشد.

 

«سرود جمهوری اسلامی» با همه مزایایش، این چنین نیست و به تعبیر شاعر متعهد کشورمان علیرضا قزوه در «سرود جمهوری اسلامی» از عنصر حماسه کمتر استفاده شده است. «سرود جمهوری اسلامی» سرود بسیار زیبا، جذاب، هنرمندانه و با مضامین عالی است اما در تراز جایگاه امروز انقلاب اسلامی و نقش جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام نیست. ملتی که حماسه‌های بی‌نظیر آفریده است، سرودش باید حماسی‌تر باشد.

 

ای کاش شاعران متعهد و جوان ما به میدان بیایند سرود حماسی دیگری بسازند تا همانند سرود «سلام فرمانده»، با تسخیر دل‌ها، همه را در جهان اسلام به زمزمه وادارد و معرف ملت شریف، غیور و حماسی ایران باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *