فاجعه به آتش کشیدن مسجدالأقصی و روز جهانی مسجد

در آخر مرداد سال 1348 مسجدالاقصی که سومين مسجد جهان اسلام، اولين قبله مسلمین جهان، محل عبادت انبیاء عظام و محل نماز پیامبر گرامی اسلام صَلَّى‌الله عَلَيْهِ وَآلِهِ وسَلَّمْ در طريق معراج بود به دست اشغالگران صهیونیست به آتش گشیده شد

اشغالگران صهیونیست با اعتقاد دروغین به اين كه ویرانی مسجدالاقصی و ساخت معبد سوم سلیمان، شرط ظهور حضرت مسیح عَلَيْهِ‌السَّلام است؛ مسجدالاقصی را به آتش کشیدند. در این آتش‌سوزی، مساحتی نزدیک به 1500 متر مربع از مسجد شامل سه رواق مسجد همراه با پایه‌ها و قوس‌های آن‌ و قوس حامل بر قبة‌الاقصی و پایه‌های اصلی‌ای که گنبد مسجد بر آن‌ها قرار داشت، آتش گرفت و سقف مسجد فرو ریخت.

در این واقعه محراب زکریا، منبر باستانی، مقام اربعین، دیوار قبله و بخش‌هایی از گنبد چوبی داخل مسجد در آتش سوخت و از بین رفت و پنجره‌ها، فرش‌ها، سوره اسراء بالای محراب، کاشیکاری‌ها، طلاکاری‌ها و سنگ‌های مرمر بکار رفته در درون مسجد و کلیه تزیینات از بین رفت.

به همین مناسبت به پیشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تصویب سازمان کنفرانس اسلامی در سی‌امین نشست اجلاسیه در تهران؛ آخر مرداد برابر با بیست‌ویکم اوت روز جهانی مسجد نام گرفت.

در این اجلاس از کشورهای عضو خواسته شد با هدف ارج نهادن به نقش مساجد و صیانت از آن در گرامی داشت این روز تلاش کنند.

قبة الصخرة یا مسجدالاقصی

صهیونیست‌ها برای انحراف افکار عمومی مسلمانان دنیا از مسئله مسجدالاقصی با صرف هزینه‌های کلان تلاش کردند تا قبةالصخرة كه مسجدی است با گنبدی سبز رنگ در نزدیکی مسجدالاقصی که دارای گنبدی طلایی رنگ است را به جای مسجدالاقصی در افکار عمومی دنیا بنشانند و به همین جهت با چاپ پوسترهای زیبا از قبةالصخرة، آن را به بهای ارزان و حتی رایگان در اختیار مسلمانان جهان قرار دادند تا افکار عمومی مسلمانان را از این فاجعه منصرف نمایند، تصویری که کم و بیش در منازل و ادارات دیده می‌شود و بیش از 90 درصد مردم و همچنین جمع کثیری از نخبگان را به اشتیاه انداخته است.

ضروری به نظر می‌رسد راه پیموده شده به خطا، هر چه زودتر باید اصلاح شود، چرا که تصویر پابرجا بودن قبة‌الصخرة به عنوان مسجدالاقصی صهیونیست‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری خواهد کرد.

حسن صفرزاده تهرانی

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *