شناخت قرآن کریم بخش پنجم

ضرورت شناخت قرآن کریم / از آنجائی که قرآن کریم کتاب زندگی است و برای سعادت ابدی بشر نازل شده است باید مورد توجه و عمل قرار گیرد و لازمه توجه دقیق و عمل صحیح، شناخت آن است، چرا که عمل فرع شناخت است. امروز شناخت محتوای قرآن کریم و طرح و نقشه آن برای زندگی بشر یک امر لازم و ضروری است. 

هر چه شناخت قرآن، عمیق‌تر، کامل‌تر و دقیق‌تر باشد؛ اجراى دستورات و آموزه‌های آن اصولی‌تر، آسان‌تر و کارسازتر خواهد بود. شناخت ناقص نمی‌تواند پیروی و اطاعت صحیح و کامل را همراه داشته باشد. البته وقتی سخن از شناخت است منظور شناخت شناسنامه‌ای نیست بلکه منظور شناخت معرفتی و بصیرتی است.


باید برای ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و جنگ و صلح قرآن وقت صرف شود  تا بی‌خبران نگویند اسلام به سیاست و حکومت و اداره کشور چه کار دارد یا اسلام دین صلح و سازش است و حتی از جنگ و جدال با ستمکاران بری است و بر سر قرآن آن آورند که کلیسای جاهل و سیاستمداران بازیگر بر سر دین مسیح عظیم الشأن آوردند.

تلخیص: امام خمینی قدس سره


 ضرورت شناخت قرآن کریم

ضرورت شناخت

ضروری ترین موضوع در رابطه با قرآن کریم شناخت این کتاب مقدس است.

شناخت از آن جهت ضروری است که مقدمه ایمان و عمل است، تا انسان نسبت به حقیقت چیزی، شناخت پیدا نکند، ایمان واقعی به آن چیز برای او حاصل نمی‌شود و در پی آن، عمل صحیح برای او امکان پذیر نخواهد بود.

شناخت از آن جهت ضروری است که انسان دارای اراده و اختیار است و ناگزیر از انتخاب است و انتخاب صحیح، به شناخت بستگی دارد.

شناخت از آن جهت ضروری است که انسان به دلیل امتیاز اراده و اختیار و به دلیل قدرت انتخاب؛ مورد امتحان و آزمایش قرار می‌گیرد و لازم است نسبت به مواد امتحان، شناخت داشته باشد.

 

از این رو اولین موهبتی که خداوند پس از آفرینش به انسان ارزانی کرده ابزار شناخت است: إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ نُطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَبْتَلِیهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِیعًا بَصِیرًا؛ ما انسان را از نطفه مختلطى آفریدیم و او را مى ‏آزماییم بدین جهت او را شنوا و بینا قرار دادیم.

 

ضرورت شناخت قرآن کریم  

از آنجائی که قرآن کریم کتاب زندگی است و برای سعادت ابدی بشر نازل شده است باید مورد توجه و عمل قرار گیرد و لازمه توجه دقیق و عمل صحیح، شناخت آن است، چرا که عمل فرع شناخت است. امروز شناخت محتوای قرآن کریم و طرح و نقشه آن برای زندگی بشر یک امر لازم و ضروری است.

 

هر چه شناخت قرآن، عمیق‌تر، کامل‌تر و دقیق‌تر باشد؛ اجراى دستورات و آموزه‌های آن اصولی‌تر، آسان‌تر و کارسازتر خواهد بود. شناخت ناقص نمی‌تواند پیروی و اطاعت صحیح و کامل را همراه داشته باشد. البته وقتی سخن از شناخت است منظور شناخت شناسنامه‌ای نیست بلکه منظور شناخت معرفتی و بصیرتی است.

 

شناختی که انسان را نسبت به  جایگاه، نسبت به اهداف، محتوا، آموزه‌ها، راه‌های تعالی، دستورات، نسبت به فرستنده، واسطه، بهره بردار و نسبت به ظرف نزول، ماه نزول، زمان نزول و زبان قرآن کریم؛ آگاه کند و معرفت بدهد.

 

منابع شناخت قرآن کریم 

برای شناخت صحیح قرآن کریم باید از خود قرآن کریم استفاده کرد، باید به پیامبر گرامی اسلام صَلَّى الله عَلَيْهِ وَ آلِهِ و سَلَّم که مخاطب قرآن کریم و گیرنده وحی بوده است، مراجعه کرد، باید از اهل بیت عصمت و طهارت عَلَيْهِمُ‌الْسَّلام که دانش اولین و آخرین و علم الکتاب نزد آن بزرگواران است استفاده کرد: إِنَّمَا یَعْرِفُ الْقُرْآنَ مَنْ خُوطِبَ بِهِ؛ کسانی قرآن را می‌شناسند که قرآن کریم بر آنان نازل شده است و محبط وحی الهی هستند.

 

قرآن کریم این گونه خود را معرفی می‌کند:

آموزگار قرآن کریم: الرَّحْمَنُ . عَلَّمَ الْقُرْآنَ؛

محافظ قرآن کریم: إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ؛

واسطه قرآن کریم: عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى . نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ؛

واسطه قرآن کریم: وَمَا ینْطِقُ عَنِ الْهَوَى . إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْی یوحَى؛

ظرف نزول قرآن کریم: نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ. عَلَى قَلْبِک لِتَکونَ مِنَ الْمُنْذِرِینَ؛

بهربرداران قرآن کریم: لا یمَسُّهُ إِلا الْمُطَهَّرُونَ؛

ماه نزول قرآن کریم: شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآن؛

زمان نزول قرآن کریم: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ . إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیلَةِ الْقَدْرِ؛

زبان قرآن کریم: بِلِسَانٍ عَرَبِی مُبِینٍ؛ به زبان عربی روشن و شیوا.

 

بهترین منبع شناخت قرآن کریم، خود قرآن است که با آیه‌های روشن، خود را معرفی می‌کند و پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت آن را تفسیر و بیان کرده‌اند و ما در نوشتارهای آینده بیشتر در این زمینه با شما علاقمندان سخن خواهیم گفت. ان‌شاءالله…

 

 

نوشته های مشابه

← نوشته قبلی

نوشته بعدی →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.